Esat Kabaklı Yol Yemez

Bilgi Güçtür Paylaştıkça Büyür

“Yolyemez, Yolyemez,
Elaziz’de bir dayı var, Yolyemez
Der demez, der demez,
Kendine dayı der Nazmi Yolyemez…” diye başlıyor Yolyemez Nazmi Dayı’nın türküsü… İki senelik üniversitelik hayatımda arkadaşlarımdan çok duymuştum namını… Bir iki defa da yolda rastlamışlığım var… Elazığ’da meşhur birisi bu Yolyemez Dayı… Pala bıyıklı, şişman, kendine has bir giyim tarzı olan birisi. Burda onu tanımayan yok diyebilirim. “Yolyemez” dediğiniz anda bir muhabbettir gidiyor… Bu kadar çok bahsi geçen birisini, aynı zamanda yöreye has birisi olmasından ötürü de içimde oluşan araştırma hissini engelleyemedim ve Yolyemez Nazmi Dayı kimdir araştırdım…

Yolyemez Nazmi Dayı, Elazığ’daki başlıca olayların kahramanı olarak biliniyor. Aldığı her selama büyük bir hürmet ve ciddiyetle karşılık veriyormuş. Adına türküsü olan bu dayının itibarı burada dillere destan… Çok renkli bir kişilik ama aynı zamanda oldukça ağır başlı bir nevi külhanbeyi edasına da sahip diyebiliriz. Halk onu çok sevmiş burada, bağırlarına basmışlar. Onun, Yolyemez olduğunu bilenler, onu gördüklerinde saygı da kusur etmezlermiş burada.

Yolyemez Nazmi Dayı’nın en bilindik hikâyesi ise şöyleymiş; yolda giderken dayıya bir araba çarpmış. Arabanın şoförü alelacele bir telaşla aşağıya inip, “Amca bir şeyin var mı? Hastaneye götüreyim mi?” diye sormuş. Bunun üzerine Yolyemez Nazmi Dayı da, “Yeğen, arabada kaç kuruşluk hasar var. Söyle de vereyim.” şeklinde cevap vermiş.

Nazmi Dayı’nın hikâyeleri anlat anlat bitmez ancak şunu diyebilirim, Yolyemez dayının türküsünü dinlemenizi ve/veya Elazığ’a uğradığınızda mutlaka görmenizi tavsiye ederim… :)
Yazı Sahibi

Nail Asarkaya

Yapılan Aramalar:


Bu Konuya Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz.


, , , , ,